| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7224-B-TVP |
| Size (mm) | 120x215x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 40 mm |
| a | 90 mm |
| D1 | 178,9 mm |
| Da max | 203 mm |
| Db max | 208 mm |
| d1 | 157,2 mm |
| da min | 132 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 2,1 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 5,31 kg / Weight |
| Cr | 182000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 178000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 3650 1/min / Limiting speed |
| nB | 3700 1/min / Reference speed |
| Cur | 9300 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.