| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7224 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 120x215x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 40 mm |
| d1 | 150.3 mm |
| d2 | 150.3 mm |
| D1 | 186.7 mm |
| r1,2 | min. - 2.1 mm |
| r3,4 | min. - 1.1 mm |
| a | 42.7 mm |
| da | min. - 132 mm |
| db | min. - 132 mm |
| Da | max. - 203 mm |
| Db | max. - 208 mm |
| ra | max. - 2 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| dn | 158.2 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 199 kN |
| Basic static load rating | C0 - 193 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 6.3 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 8000 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 12000 mm/min |
| Ball | Dw - 30.162 mm |
| Ball | z - 15 |
| Gref | 69.084 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 14.6 |
| Preload class A | GA - 750 N |
| Preload class B | GB - 1500 N |
| Preload class C | GC - 3000 N |
| Preload class D | GD - 6000 N |
| Calculation factor | f - 1.08 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.06 |
| Calculation factor | fHC - 1.01 |
| Preload class A | 154 N/micron |
| Preload class B | 209 N/micron |
| Preload class C | 289 N/micron |
| Preload class D | 414 N/micron |
| Mass bearing | 4.41 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.