| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7226-B-TVP |
| Size (mm) | 130x230x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 40 mm |
| a | 96 mm |
| D1 | 191,8 mm |
| Da max | 216 mm |
| Db max | 223 mm |
| d1 | 169,7 mm |
| da min | 144 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 3 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 6,12 kg / Weight |
| Cr | 200000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 204000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 3400 1/min / Limiting speed |
| nB | 3350 1/min / Reference speed |
| Cur | 10300 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.