| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7226 BGAF |
| Size (mm) | 130x230x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 40 mm |
| d1 | - 168.9 mm |
| d2 | - 149.57 mm |
| D1 | - 192.55 mm |
| a | 96 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| r3,4 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 144 mm |
| Da | max. - 216 mm |
| Db | max. - 222 mm |
| ra | max. - 2.5 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 186 kN |
| Basic static load rating | C0 - 193 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 6.1 kN |
| Reference speed | 3200 r/min |
| Limiting speed | 3400 r/min |
| Calculation factor | kr - 0.08 |
| Calculation factor | ka - 1.2 |
| Calculation factor | e - 1.14 |
| Calculation factor | X - 0.57 |
| Calculation factor | Y0 - 0.52 |
| Calculation factor | Y1 - 0.55 |
| Calculation factor | Y2 - 0.93 |
| Calculation factor | X - 0.35 |
| Calculation factor | Y0 - 0.26 |
| Calculation factor | Y1 - |
| Calculation factor | Y2 - 0.57 |
| Mass bearing | 6.95 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.