| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7226 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 130x230x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 40 mm |
| d1 | 162.8 mm |
| d2 | 162.8 mm |
| D1 | 199.2 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| r3,4 | min. - 1.1 mm |
| a | 44.4 mm |
| da | min. - 144 mm |
| db | min. - 144 mm |
| Da | max. - 216 mm |
| Db | max. - 223 mm |
| ra | max. - 2.5 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| dn | 170.7 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 216 kN |
| Basic static load rating | C0 - 224 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 7 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 7500 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 11000 mm/min |
| Ball | Dw - 30.162 mm |
| Ball | z - 17 |
| Gref | 72.444 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 14.9 |
| Preload class A | GA - 810 N |
| Preload class B | GB - 1620 N |
| Preload class C | GC - 3240 N |
| Preload class D | GD - 6480 N |
| Calculation factor | f - 1.09 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.06 |
| Calculation factor | fHC - 1.01 |
| Preload class A | 172 N/micron |
| Preload class B | 232 N/micron |
| Preload class C | 323 N/micron |
| Preload class D | 461 N/micron |
| Mass bearing | 5.182 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.