| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7226BDB |
| Size (mm) | 130x230x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 40 mm |
| C | 40 mm |
| Angle (α) | 40 ° |
| a | 55.5 mm |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| 2B | 80 mm |
| da min. | 137 mm |
| Da max. | 223 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Weight | 6.88 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 298 kN |
| Basic static load rating (C0) | 370 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 1700 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 2300 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.