| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7228-B-MP |
| Size (mm) | 140x250x42 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width (mm) | 42 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 42 mm |
| a | 103 mm |
| D1 | 207,5 mm |
| Da max | 236 mm |
| Db max | 243 mm |
| d1 | 183,5 mm |
| da min | 154 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 3 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 8,55 kg / Weight |
| Cr | 214000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 231000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 4050 1/min / Limiting speed |
| nB | 3100 1/min / Reference speed |
| Cur | 11100 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.