| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7228 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 140x250x42 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width (mm) | 42 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 42 mm |
| d1 | 176.8 mm |
| d2 | 176.8 mm |
| D1 | 213.2 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| r3,4 | min. - 1.5 mm |
| a | 47.3 mm |
| da | min. - 154 mm |
| db | min. - 154 mm |
| Da | max. - 236 mm |
| Db | max. - 241 mm |
| ra | max. - 2.5 mm |
| rb | max. - 1.5 mm |
| dn | 184.8 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 221 kN |
| Basic static load rating | C0 - 240 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 7.4 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 7000 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 10000 mm/min |
| Ball | Dw - 30.162 mm |
| Ball | z - 18 |
| Gref | 83.931 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 15.2 |
| Preload class A | GA - 850 N |
| Preload class B | GB - 1700 N |
| Preload class C | GC - 3400 N |
| Preload class D | GD - 6800 N |
| Calculation factor | f - 1.09 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.06 |
| Calculation factor | fHC - 1.01 |
| Preload class A | 181 N/micron |
| Preload class B | 245 N/micron |
| Preload class C | 339 N/micron |
| Preload class D | 485 N/micron |
| Mass bearing | 6.923 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.