| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7228C |
| Size (mm) | 140x250x42 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width (mm) | 42 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 42 mm |
| C | 42 mm |
| Angle (α) | 15 ° |
| a | 47.1 mm |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| da min. | 154 mm |
| Da max. | 236 mm |
| ra max. | 2.5 mm |
| Weight | 7.76 Kg |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 5300 r/min |
| Calculation factor (f0) | 14.8 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.