| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7230 BGAM |
| Size (mm) | 150x270x45 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 270 |
| Width (mm) | 45 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 150 mm |
| D | 270 mm |
| B | 45 mm |
| d1 | - 197.2 mm |
| d2 | - 175.6 mm |
| D1 | - 225.95 mm |
| a | 111 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| r3,4 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 164 mm |
| Da | max. - 256 mm |
| Db | max. - 263 mm |
| ra | max. - 2.5 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 216 kN |
| Basic static load rating | C0 - 240 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 7 kN |
| Reference speed | 2600 r/min |
| Limiting speed | 2800 r/min |
| Calculation factor | kr - 0.08 |
| Calculation factor | ka - 1.2 |
| Calculation factor | e - 1.14 |
| Calculation factor | X - 0.57 |
| Calculation factor | Y0 - 0.52 |
| Calculation factor | Y1 - 0.55 |
| Calculation factor | Y2 - 0.93 |
| Calculation factor | X - 0.35 |
| Calculation factor | Y0 - 0.26 |
| Calculation factor | Y1 - |
| Calculation factor | Y2 - 0.57 |
| Mass bearing | 11.5 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.