| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7230BCBM |
| Size (mm) | 150x270x45 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 270 |
| Width (mm) | 45 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 150 mm |
| D | 270 mm |
| B | 45 mm |
| C | 45 mm |
| a | 111 mm |
| d1 | 197 mm |
| d2 | 175 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| r3 min. | 1,1 mm |
| r4 min. | 1,1 mm |
| D1 | 226 mm |
| da min. | 164 mm |
| Da max. | 256 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Db max | 263 mm |
| Weight | 11,5 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 216 kN |
| Basic static load rating (C0) | 240 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 6,95 |
| Reference speed | 2600 r/min |
| Limiting speed | 2800 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.