| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7230DT |
| Size (mm) | 150x270x45 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 270 |
| Width (mm) | 45 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 150 mm |
| D | 270 mm |
| B | 45 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Angle (α) | 25 ° |
| a | 83 mm |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| 2B | 90 mm |
| da min. | 164 mm |
| Da max. | 256 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| Db max | 263 mm |
| Weight | 22 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 375 kN |
| Basic static load rating (C0) | 515 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 2 700 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.