| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7232-B-MP |
| Size (mm) | 160x290x48 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| Width (mm) | 48 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| B | 48 mm |
| a | 118 mm |
| D1 | 238 mm |
| Da max | 276 mm |
| Db max | 283 mm |
| d1 | 212 mm |
| da min | 174 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 3 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 13,5 kg / Weight |
| Cr | 241000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 305000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 3500 1/min / Limiting speed |
| nB | 2650 1/min / Reference speed |
| Cur | 10400 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.