| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7232BCBM |
| Size (mm) | 160x290x48 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| Width (mm) | 48 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| a | 118 mm |
| d1 | 211 mm |
| d2 | 187 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| r3 min. | 1,1 mm |
| r4 min. | 1,1 mm |
| D1 | 243 mm |
| da min. | 174 mm |
| Da max. | 276 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Db max | 283 mm |
| Weight | 14 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 255 kN |
| Basic static load rating (C0) | 300 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 8,5 |
| Reference speed | 2400 r/min |
| Limiting speed | 2600 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.