| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7234B |
| Size (mm) | 170x310x52 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| Width (mm) | 52 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 170 mm |
| D | 310 mm |
| B | 52 mm |
| C | 52 mm |
| Angle (α) | 40 ° |
| a | 127 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| da min. | 188 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Weight | 17 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 266 kN |
| Basic static load rating (C0) | 325 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 900 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 2 500 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.