| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7240C |
| Size (mm) | 200x360x58 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| Width (mm) | 58 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 200 mm |
| D | 360 mm |
| B | 58 mm |
| C | 58 mm |
| Angle (α) | 15 ° |
| a | 66.5 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 1.5 mm |
| da min. | 218 mm |
| Da max. | 342 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Weight | 22.4 Kg |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Calculation factor (f0) | 15.1 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.