| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7248 |
| Size (mm) | 240x440x72 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 240 |
| Outer Diameter (mm) | 440 |
| Width (mm) | 72 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 240 mm |
| D | 440 mm |
| B | 72 mm |
| C | 72 mm |
| Angle (α) | 30 ° |
| a | 134.2 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 1.5 mm |
| da min. | 258 mm |
| Da max. | 422 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Weight | 51.8 Kg |
| (Grease) Lubrication Speed | 1500 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 1800 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.