| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7248A |
| Size (mm) | 240x440x72 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 240 |
| Outer Diameter (mm) | 440 |
| Width (mm) | 72 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 240 mm |
| D | 440 mm |
| B | 72 mm |
| C | 72 mm |
| a | 134,1 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Da | 413 mm |
| ra max. | 3 mm |
| da | 269 mm |
| Weight | 50,9 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 435 kN |
| Basic static load rating (C0) | 665 kN |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.