| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 728A |
| Size (mm) | 8x24x8 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Width (mm) | 8 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 8 mm |
| D | 24 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| Angle (α) | 30 ° |
| a | 8,62 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| r1 min. | 0,15 mm |
| Weight | 0,016 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,48 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 47000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 63000 r/min |
| Fatigue load limit axial (Pu) | 0,61 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.