| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7302-B-2RS-TVP |
| Size (mm) | 15x42x13 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Width (mm) | 13 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 15 mm |
| D | 42 mm |
| B | 13 mm |
| a | 18 mm |
| D2 | 33,4 mm |
| D3 | 38,3 mm |
| Da max | 36,4 mm |
| Db max | 37,8 mm |
| d2 | 22,9 mm |
| da min | 20,6 mm |
| r1 min | 0,6 mm |
| ra max | 1 mm |
| ra1 max | 0,6 mm |
| rmin | 1 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 0,082 kg / Weight |
| Cr | 14200 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 7200 N / Static load rating (radial) |
| nG | 11000 1/min / Limiting speed |
| Cur | 485 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40°, lip seal on both side |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.