| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7302BEP |
| Size (mm) | 15x42x13 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Width (mm) | 13 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 15 mm |
| D | 42 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| a | 18,6 mm |
| d1 | 26 mm |
| d2 | 20,7 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| D1 | 32,6 mm |
| da min. | 20,6 mm |
| Da max. | 36 mm |
| ra max. | 1 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| Db max | 38 mm |
| Weight | 0,08 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 13 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,7 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,28 |
| Reference speed | 20000 r/min |
| Limiting speed | 20000 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.