| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7303-B-JP |
| Size (mm) | 17x47x14 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Width (mm) | 14 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 17 mm |
| D | 47 mm |
| B | 14 mm |
| a | 20 mm |
| D1 | 35,5 mm |
| Da max | 41,4 mm |
| Db max | 42,8 mm |
| d1 | 29,2 mm |
| da min | 22,6 mm |
| r1 min | 0,6 mm |
| ra max | 1 mm |
| ra1 max | 0,6 mm |
| rmin | 1 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 0,117 kg / Weight |
| Cr | 17600 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 9000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 19600 1/min / Limiting speed |
| nB | 12800 1/min / Reference speed |
| Cur | 610 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.