| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7303 BE-2RZP |
| Size (mm) | 17x47x14 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Width (mm) | 14 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 17 mm |
| D | 47 mm |
| B | 14 mm |
| d1 | - 28.6 mm |
| d2 | - 22.82 mm |
| D2 | - 37.4 mm |
| D5 | - 42.55 mm |
| a | 20.4 mm |
| r1,2 | min. - 1 mm |
| r3,4 | min. - 0.6 mm |
| da | min. - 22.6 mm |
| da | max. - 28 mm |
| Da | max. - 41.4 mm |
| Db | max. - 42.8 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| rb | max. - 0.6 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 15.9 kN |
| Basic static load rating | C0 - 8.3 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 0.355 kN |
| Reference speed | 19000 r/min |
| Limiting speed | 19000 r/min |
| Calculation factor | kr - 0.1 |
| Calculation factor | ka - 1.6 |
| Calculation factor | e - 1.14 |
| Calculation factor | X - 0.57 |
| Calculation factor | Y0 - 0.52 |
| Calculation factor | Y1 - 0.55 |
| Calculation factor | Y2 - 0.93 |
| Calculation factor | X - 0.35 |
| Calculation factor | Y0 - 0.26 |
| Calculation factor | Y1 - |
| Calculation factor | Y2 - 0.57 |
| Mass bearing | 0.11 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.