| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7303CDF |
| Size (mm) | 17x47x14 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Width (mm) | 14 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 17 mm |
| D | 47 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Angle (α) | 15 ° |
| r min. | 1 mm |
| 2B | 28 mm |
| Weight | 0,218 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16,5 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 21000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 27000 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.