| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7305-B-2RS-TVP |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Width (mm) | 17 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 17 mm |
| a | 27 mm |
| D2 | 50,4 mm |
| D3 | 57,1 mm |
| Da max | 55 mm |
| Db max | 57,8 mm |
| d2 | 35,8 mm |
| da min | 32 mm |
| r1 min | 0,6 mm |
| ra max | 1 mm |
| ra1 max | 0,6 mm |
| rmin | 1,1 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 0,231 kg / Weight |
| Cr | 28000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 16100 N / Static load rating (radial) |
| nG | 7000 1/min / Limiting speed |
| Cur | 1080 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40°, lip seal on both side |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.