| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7306BEA |
| Size (mm) | 30x72x19 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Width (mm) | 19 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 30 mm |
| D | 72 mm |
| B | 19 mm |
| C | 19 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 37 mm |
| Da max. | 65 mm |
| db min | 35 mm |
| ra max. | 1 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| Db max | 67 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20,6 kN |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.