| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7308-B-2RS-TVP |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Width (mm) | 23 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| a | 39 mm |
| D2 | 73,9 mm |
| D3 | 83,3 mm |
| Da max | 81 mm |
| Db max | 84,4 mm |
| d2 | 55,6 mm |
| da min | 49 mm |
| r1 min | 1 mm |
| ra max | 1,5 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 1,5 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 0,61 kg / Weight |
| Cr | 53000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 34500 N / Static load rating (radial) |
| nG | 4500 1/min / Limiting speed |
| Cur | 2320 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40°, lip seal on both side |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.