| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7308-B-JP |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Width (mm) | 23 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| a | 39 mm |
| D1 | 71,3 mm |
| Da max | 81 mm |
| Db max | 84,4 mm |
| d1 | 59,5 mm |
| da min | 49 mm |
| r1 min | 1 mm |
| ra max | 1,5 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 1,5 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 0,646 kg / Weight |
| Cr | 53000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 34500 N / Static load rating (radial) |
| nG | 9500 1/min / Limiting speed |
| nB | 7100 1/min / Reference speed |
| Cur | 2320 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.