| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7308 C-UO |
| Size (mm) | 40x90x46 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Width (mm) | 46 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B1 | 46 mm |
| Angle (α) | 15 ° |
| a | 40,4 mm |
| Weight | 1,466 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 75,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58,8 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 10000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 14000 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.