| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7308BEA |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Width (mm) | 23 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 49 mm |
| Da max. | 81 mm |
| db min | 46 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Db max | 84 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 50,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 33 kN |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.