| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7310-B-TVP |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Width (mm) | 27 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 50 mm |
| D | 110 mm |
| B | 27 mm |
| a | 47 mm |
| D1 | 87,6 mm |
| Da max | 99 mm |
| Db max | 104,4 mm |
| d1 | 73,1 mm |
| da min | 61 mm |
| r1 min | 1 mm |
| ra max | 2 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 2 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 1,05 kg / Weight |
| Cr | 75000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 50000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 7600 1/min / Limiting speed |
| nB | 6100 1/min / Reference speed |
| Cur | 3400 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.