| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 81114 TN |
| Size (mm) | 70x95x18 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 95 |
| Width (mm) | 18 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 70 mm |
| D | 95 mm |
| H | 18 mm |
| d1 | 95 mm |
| D1 | 72 mm |
| B | 5.25 mm |
| r1,2 | min. - 1 mm |
| da | min. - 92 mm |
| Da | max. - 72 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 86.5 kN |
| Basic static load rating | C0 - 345 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 34.5 kN |
| Reference speed | 1700 r/min |
| Limiting speed | 3400 r/min |
| Mass bearing | 0.332 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.