| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 86669/86100 |
| Size (mm) | 170x254x46.038 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 254 |
| Width (mm) | 46,038 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 170 mm |
| D | 254 mm |
| T | 46,038 mm |
| B | 46,038 mm |
| C | 33,338 mm |
| R | 4,8 mm |
| r | 3,3 mm |
| a | 44,9 mm |
| Da | 235 mm |
| db | 181 mm |
| da | 194 mm |
| Db | 246 mm |
| Weight | 7,09 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 340 kN |
| Basic static load rating (C0) | 535 kN |
| Calculation factor (e) | 0,37 |
| Calculation factor (Y0) | 0,89 |
| Calculation factor (Y1) | 1,6 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.