| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 89312 TN |
| Size (mm) | 60x110x30 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Width (mm) | 30 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| H | 30 mm |
| d1 | 110 mm |
| D1 | 62 mm |
| B | 10.5 mm |
| r1,2 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 108 mm |
| Da | max. - 67 mm |
| ra | max. - 1.1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 153 kN |
| Basic static load rating | C0 - 640 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 65.5 kN |
| Reference speed | 1400 r/min |
| Limiting speed | 2800 r/min |
| Mass bearing | 1.26 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.