| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 89316TN |
| Size (mm) | 80x140x36 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Width (mm) | 36 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 80 mm |
| D | 140 mm |
| H | 36 mm |
| d1 | 140 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| B | 12,5 mm |
| D1 | 82 mm |
| Dw | 11 mm |
| da min. | 137 mm |
| Da max. | 88 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Weight | 2,35 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 240 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1060 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 108 |
| Reference speed | 1200 r/min |
| Limiting speed | 2400 r/min |
| Minimum load factor (A) | 0,09 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.