| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BC2B 320055 A |
| Size (mm) | 140x280x114 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| Width (mm) | 114 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 140 mm |
| D | 280 mm |
| B | 114 mm |
| d1 | - 187.95 mm |
| D1 | - 188.7 mm |
| r1,2 | min. - 4 mm |
| r3,4 | min. - 13.5 mm |
| β | 5 ° |
| Basic dynamic load rating | C - 682 kN |
| Basic static load rating | C0 - 980 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 112 kN |
| Maximum dynamic radial loads | Fr - max. 560 kN |
| Maximum static radial loads | F0r - max. 800 kN |
| Mass roller unit | 38.77 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.