| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BC2B 320075/VJ202 |
| Size (mm) | 360x500x250 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 360 |
| Outer Diameter (mm) | 500 |
| Width (mm) | 250 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 360 mm |
| D | 500 mm |
| B | 250 mm |
| C | 250 mm |
| D1 | - 461.2 mm |
| F | 394 mm |
| b | 16.7 mm |
| K | 9 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| r3,4 | min. - 3 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 3910 kN |
| Basic static load rating | C0 - 7350 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 670 kN |
| Calculation factor | kr - 390 |
| Mass bearing | 145 kg |
| Variants | BC4.7/WO |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.