| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BC4-8012/HA4 |
| Size (mm) | 580x780x520 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 580 |
| Outer Diameter (mm) | 780 |
| Width (mm) | 520 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 580 mm |
| D | 780 mm |
| B | 520 mm |
| C | 486 mm |
| D1 | - 718 mm |
| D1 | - 718 mm |
| F | 634 mm |
| b | 16.7 mm |
| K | 9 mm |
| r1,2 | min. - 12 mm |
| β | 20 ° |
| r3,4 | min. - 2 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 9900 kN |
| Basic static load rating | C0 - 27000 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 2040 kN |
| Calculation factor | kr - 580 |
| Mass bearing | 700 kg |
| Variants | BC4.20/W33GWI |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.