| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BC4-8021/HB1 |
| Size (mm) | 850x1180x850 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 850 |
| Outer Diameter (mm) | 1180 |
| Width (mm) | 850 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 850 mm |
| D | 1180 mm |
| B | 850 mm |
| C | 850 mm |
| D1 | - 1083.7 mm |
| D1 | - 1083.7 mm |
| F | 940 mm |
| b | 22.3 mm |
| K | 12 mm |
| r1,2 | min. - 20 mm |
| β | 20 ° |
| r3,4 | min. - 4 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 28100 kN |
| Basic static load rating | C0 - 73500 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 4650 kN |
| Calculation factor | kr - 700 |
| Mass bearing | 2900 kg |
| Variants | BC4.10/W33WI |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.