| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BC4-8037/HA1VA907 |
| Size (mm) | 431,8x571,5x310 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 431.8 |
| Outer Diameter (mm) | 571.5 |
| Width (mm) | 310 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 431.8 mm |
| D | 571.5 mm |
| B | 310 mm |
| C | 310 mm |
| D1 | - 533 mm |
| F | 465 mm |
| b | 16.7 mm |
| K | 9 mm |
| r1,2 | min. - 10.5 mm |
| β | 20 ° |
| r3,4 | min. - 4 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 4460 kN |
| Basic static load rating | C0 - 10200 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 880 kN |
| Calculation factor | kr - 400 |
| Mass bearing | 200 kg |
| Variants | BC4.23/W33WI |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.