| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BC4B 319862 |
| Size (mm) | 950x1360x975 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 950 |
| Outer Diameter (mm) | 1360 |
| Width (mm) | 975 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 950 mm |
| D | 1360 mm |
| B | 975 mm |
| C | 975 mm |
| D1 | - 1360 mm |
| D1 | - 1227 mm |
| F | 1075 mm |
| b | 22.3 mm |
| K | 12 mm |
| r1,2 | min. - 7.5 mm |
| β | 20 ° |
| r3,4 | min. - 5 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 34100 kN |
| Basic static load rating | C0 - 100000 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 6200 kN |
| Calculation factor | kr - 730 |
| Mass bearing | 4900 kg |
| Variants | BC4.10/W33WI |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.