| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BK1414-RS |
| Size (mm) | 14x20x14 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| Width (mm) | 14 |
| Name | Value |
|---|---|
| Fw | 14 mm |
| D | 20 mm |
| C | 14 mm / Tolerance: -0,3 |
| Ct min | 11,3 mm |
| rmin | 0,8 mm |
| m | 13 g / Weight |
| Cr | 7100 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 8500 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 1010 N / Fatigue limit load, radial |
| nG Fett | 12000 1/min / Limiting speed for grease lubrication |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.