| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | BNTB 326247/HB1 |
| Size (mm) | 160x250x140 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width (mm) | 140 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 160 mm |
| D | 250 mm |
| B | 140 mm |
| d1 | - 196 mm |
| D1 | - 196.5 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| r3,4 | min. - 13.5 mm |
| β | 17 ° |
| Basic dynamic load rating | C - 539 kN |
| Basic static load rating | C0 - 830 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 90 kN |
| Maximum dynamic radial loads | Fr - max. 310 kN |
| Maximum static radial loads | F0r - max. 450 kN |
| Mass roller unit | 28.38 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.