| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | C 2205 V |
| Size (mm) | 25x52x18 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Width (mm) | 18 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 25 mm |
| D | 52 mm |
| B | 18 mm |
| d2 | - 33.2 mm |
| D1 | - 43.8 mm |
| s1 | 5.8 mm |
| s2 | 2.8 mm |
| r1,2 | min. - 1 mm |
| da | min. - 30.6 mm |
| da | max. - 40 mm |
| Da | max. - 46.4 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 50 kN |
| Basic static load rating | C0 - 49 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 5.7 kN |
| Limiting speed | 7000 r/min |
| Factor | k1 - 0.09 |
| Factor | k2 - 0.135 |
| Mass bearing | 0.18 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.