| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | C 2206 V |
| Size (mm) | 30x62x20 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Width (mm) | 20 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 30 mm |
| D | 62 mm |
| B | 20 mm |
| d2 | - 37.4 mm |
| D1 | - 53.1 mm |
| s1 | 4.5 mm |
| s2 | 1.5 mm |
| r1,2 | min. - 1 mm |
| da | min. - 35.6 mm |
| da | max. - 49 mm |
| Da | max. - 56.4 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 76.5 kN |
| Basic static load rating | C0 - 71 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 8.3 kN |
| Limiting speed | 6000 r/min |
| Factor | k1 - 0.101 |
| Factor | k2 - 0.111 |
| Mass bearing | 0.29 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.