| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | C 2207 TN9 |
| Size (mm) | 35x72x23 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Width (mm) | 23 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 35 mm |
| D | 72 mm |
| B | 23 mm |
| d2 | - 44.8 mm |
| D1 | - 60.7 mm |
| s1 | 5.7 mm |
| r1,2 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 42 mm |
| da | max. - 44.8 mm |
| Da | min. - 58.5 mm |
| Da | max. - 65 mm |
| Ca | min. - 0.1 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 83 kN |
| Basic static load rating | C0 - 80 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 9.3 kN |
| Reference speed | 9500 r/min |
| Limiting speed | 13000 r/min |
| Factor | k1 - 0.094 |
| Factor | k2 - 0.121 |
| Mass bearing | 0.44 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.