| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | C 2209 KTN9 + AH 309 |
| Size (mm) | 40x85x31 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Width (mm) | 31 |
| Name | Value |
|---|---|
| d1 | 40 mm |
| D | 85 mm |
| B1 | 31 mm |
| d2 | - 55.6 mm |
| D1 | - 73.1 mm |
| B | 23 mm |
| G | M 50x1.5 |
| G1 | 50 mm |
| s1 | 7.1 mm |
| r1,2 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 49.2 mm |
| da | max. - 55.6 mm |
| Da | min. - 70.4 mm |
| Da | max. - 78 mm |
| Ca | min. - 0.3 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 93 kN |
| Basic static load rating | C0 - 93 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 10.8 kN |
| Reference speed | 7500 r/min |
| Limiting speed | 11000 r/min |
| Factor | k1 - 0.095 |
| Factor | k2 - 0.128 |
| Mass bearing and sleeve | 0.67 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.