| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | C 2209 V |
| Size (mm) | 45x85x23 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Width (mm) | 23 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 45 mm |
| D | 85 mm |
| B | 23 mm |
| d2 | - 55.6 mm |
| D1 | - 73.1 mm |
| s1 | 7.1 mm |
| s2 | 4.1 mm |
| r1,2 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 52 mm |
| da | max. - 69 mm |
| Da | max. - 78 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 106 kN |
| Basic static load rating | C0 - 110 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 12.9 kN |
| Limiting speed | 4300 r/min |
| Factor | k1 - 0.095 |
| Factor | k2 - 0.128 |
| Mass bearing | 0.58 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.