| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | C 2210 V |
| Size (mm) | 50x90x23 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Width (mm) | 23 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 50 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| d2 | - 61.9 mm |
| D1 | - 79.4 mm |
| s1 | 7.1 mm |
| s2 | 3.9 mm |
| r1,2 | min. - 1.1 mm |
| da | min. - 57 mm |
| da | max. - 73 mm |
| Da | max. - 83 mm |
| ra | max. - 1 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 114 kN |
| Basic static load rating | C0 - 122 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 14.3 kN |
| Limiting speed | 3800 r/min |
| Factor | k1 - 0.097 |
| Factor | k2 - 0.128 |
| Mass bearing | 0.63 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.